Щодо мiнiмального податкового зобов'язання з фiзичних осiб
Головне управлiння ДПС в Одеськiй областi з метою забезпечення контролю за свосчасністю сплати податку на доходи фiзичних осiб (далi - податок) та пiдвищення рiвня адмiнiстрування мiнiмального податкового зобов'язання .з фiзичних осiб (далi - МПЗ) - власникiв, користувачiв на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) земельних дiлянок, вiднесених до сiльськогосподарських угiдь, повiдомляє:
Законом України вiд 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесения змiн до Податкового кодексу України та iнших законiв України щодо забезпечення збалансованостi бюджетних надходжень у перiод дiї воєнного стану» (далi - Закон України № 4015), який набрав чинностi з 01.12.2024, пiдроздiл 10 роздiлу ХХ Податкового кодексу України (далi - Кодекс) доповнено новим пунктом 74, яким встановлено, що при визначеннi МПЗ у перiод з 1 сiчня 2024. року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» вiд 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента Укра1ни «Про введения воєнного стану в Україні» вiд 24 лютого 2022 року No 2102-IX, сума МПЗ, визначена вiдповiдно до п.п. 38 1 .1.1 i 38 1 • 1.2 ст. 38 1 Кодексу, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних дiлянок, у площi яких частка рiллi становить не менше 50 вiдсоткiв - 1400 гривень з 1 гектара.
Дiя цього пункту не поширюєтъся на земельнi дiлянки, земельнi частки (пш), що розташованi на територiях можливих бойових дiй, якi включені до 2 Перелiку територiй, на яких ведуться (велися) бойовi дiї' або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Крiм того звертаємо увагу, що Законом України вiд 23 лютого 2024 року No 3603 «Про внесения змiн до Податкового кодексу України та iнших законiв України щодо вдосконалення онлайн-комунiкацiї з платниками податкiв та уточнення окремих положень законодавства» скасовано 30 денний термiн, протягом якого платник податку - фiзична особа має право звернутися до контролюючого органу для проведення звiрки даних у разi незгоди такого платника податкiв з визначеним контролюючим органом МПЗ у податковому повiдомленнi-рiшеннi з МПЗ.
На сьогоднi право на проведения звiрки надається платникам податку без дотримання будь-якого термiну, але за умови дотримання строку давностi, встановленого ст. 102 Кодексу.
Особливостi визначення МПЗ для платникiв податку - власникiв, орендарiв, користувачiв на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) земельних дiлянок, вiднесених до сiльськогосподарських угiдь, визначенi ст. 38 1 Кодексу та п.п. 170.14.3 п. 170.14 ст. 170 Кодексу, з якого передбачено, що визначення загального МПЗ фiзичним особам зшйснюстъся контролюючими органами за податковою адресою таких осiб.
Вiдповiдно доп. 38 1 .3 ст. 38 1 Кодексу, у разi передачі земельних дiлянок в оренду (суборенду), емфiтевзис або iнше користування МПЗ визначається для орендарiв, користувачiв на iнших умовах таких земельних дiлянок у порядку, визначеному Кодексом.
При цьому абзацом першим п. 38 1 .4 ст. 38 1 Кодексу передбачено, що у разi переходу права власностi або права користування, у тому числi оренди, емфiтевзису, суборенди, на земельну дiлянку, вiднесену до. сільсъкогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) до iншого власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) протягом календарного року та за умови державної реестрації такого права вiдповiдно до законодавства, мiнiмальне податкове зобов'язання щодо такої земельної дiлянки визначаєтъся для попереднього власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) за перiод з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власностi на таку земельну дiлянку, або в якому така земельна дiлянка передана в користування (оренду, суборенду, емфiтевзис), а для нового власника, орендаря або користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) - починаючи з мiсяця, в якому вiн набув право власностi або право користування, у тому числi оренди, емфiтевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у склад; загального мінімального податкового зобов'язання кожного з таких власникiв або користувачiв.
У разi вiдсутностi державної реестрації переходу права власностi або права користування, у тому числi оренди, емфiтевзису, суборенди, на земельну 3 ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) до iншого власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) протягом календарного року МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на iнших умовах (в тому числi на умовах емфiтевзису) на загальних пiдставах за податковий (звiтний) рiк (абзац другий п. 38 1 .4 ст. 38 1 Кодексу).
Отже, для платникiв податку - фiзичних осiб, якi передали в оренду (користування) земельнi дiлянки, вiднесенi до сiлькогосподарських угiдь, МПЗ . не розраховується за період, що відповідає періоду надання таких земельних дiлянок в оренду (користування) та за умови державної реєстрації такого права користування.
Пiдпунктом 170.14.6 п.170.14 ст.170 Кодексу передбачено, що у разi згоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою сумою рiчного податкового зобов'язання з податку на доходи фiзичних осiб такий платник податку зобов'язаний сплатити зазначену у вiдповiдному податковому повiдомленнi-рiшеннi суму податку протягом 60 днiв з дня вручения податкового повідомлення-рішення.
Водночас, вiдповiдно до п.п.170.14.6 п.170.14 ст.170 Кодексу у разi незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або . розрахованою у відповідному податковому повідомпенні-рішенні сумою річного податкового зобов'язання з податку на доходи фiзичних осiб такий платник податку має право у порядку, встановленому ст. 42 Кодексу, звернутися до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку на доходи фiзичних осiб, з наданням шдтверджуючих документів, зокрема щодо:
земельних дiлянок, що знаходяться у платника податку у власностi та/або постiйному користуваннi або в орендi (суборендi, емфiтевзисi), їx нормативної грошової оцiнки та площi;
суми доходу, отриманого вiд реалізації власної сільськогосподарської продукції; суми сплачених податкiв, зборiв, платежiв.