Доступність та зрозумілість послуг з психосоціальної підтримки для кожного
Доступність та зрозумілість послуг з психосоціальної підтримки для кожного
Як втілювати цю концепцію в громадах, великих та малих, навчали під час семінару «Всеукраїнська програма ментального здоров'я: регіональна координація».
Захід організовано Координаційний центр КМУ / Mental Health UA спільно з World Health Organization Ukraine у межах ініціативи першої леді Олена Зеленська з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?
Навчали тих, хто має безпосередньо на місцях реалізовувати програму – заступників керівників обласних військових адміністрацій та майбутніх регіональних координаторів Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
Головне завдання семінару – навчитися наближати одне до одного надавача та отримувача психосоціальних послуг.
Провідниками та комунікаторами на цьому шляху мають стати саме сучасні державні менеджери обласного рівня.
«Це те, що не одразу видно та відчутно. Психологічне здоров’я людей наразі надважливе. Завдяки ініціативі першої леді наразі вдалося привернути велику увагу соціуму, влади, громадськості, бізнесу до питання збереження ментального здоров’я нації. Адже саме нам, українцям, які переживають всі жахи війни, зараз і потім відновлювати нашу країну. Що зможе відновити людина, яка сама не відновлена? Тому послуги з психосоціальної підтримки мають бути максимально доступні, зрозумілі та надані всім, хто цього потребує. Це має стратегічне державне значення», – наголосила керівниця Координаційного центру Оксана Збітнєва.
Одноденний тренінг був складений з кількох інтенсивів, що мають на меті опанування практичними навичками втілення програми. Зокрема, посадовці навчилися складати так званий конструктор послуги:
визначати цільові групи отримувачів
формульовати компоненти послуги та в яких обсягах
скільки необхідно залучати фахівців для задоволення тих чи інших потреб
Адже у кожному регіоні свої особливості, але послуга має бути надана вчасно та в повному обсязі кожному. Також дізналися, як можна масштабувати проєкти на рівні регіону, громади, окремого населеного пункту.
Важлива сесія – навчання методології визначення повного маршруту проходження послуги: від того, як потенційний отримувач може дізнатися про неї до отримання допомоги та вивчення рівня її ефективності.
Окремо під час тренінгу розглянули успішні кейси втілення Всеукраїнської програми ментального здоров’я на рівні областей та поділилися одне з одним досвідом.
Учасники семінару мали можливість обговорити впровадження програми з керівниками та представниками Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство освіти і науки України, Мінветеранів та НСЗУ Національна служба здоров'я України. Разом дійшли розуміння, що лише спільними зусиллями вдасться досягти мети.
«Наша спільна мета надати психологічну підтримку та допомогу більшості українців. Ми маємо охопити всіх, хто цього потребує. Треба всім розуміти, що це доволі велика кількість людей. І тільки наша спільна координація та взаємодія можуть вирішити цю проблему. Лише постійна взаємодія Міністерства охорони здоров’я, наших колег з інших міністерств, обласних адміністрацій, керівників громад, надавачів послуг, всіх учасників процесу може дати результат. Зокрема, ми впевнені, що буде позитивний ефект від залучення сімейних лікарів, адже вони є найближчими до людей. Багато з них вже пройшли навчання за системою MhGap та готові розпізнавати проблеми та надавати первинну психологічну допомогу. Це понад 27 000 лікарів всією країною і ця цифра постійно зростає», – зазначив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.
Участь у семінарі «Всеукраїнська програма ментального здоров'я: регіональна координація» взяли представники Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Харківської, Хмельницької та Чернігівської обласних військових адміністрацій.
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської забезпечує Координаційний центр з психічного здоров'я при Кабінет Міністрів України за експертного партнерства та підтримки World Health Organization (WHO). Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ.