Родинні відносини – це непроста справа, і ситуації коли батьки забороняють бабусі та дідусеві спілкуватися з онуками також трапляються. Що ж робити у таких випадках аби зустрічі з нащадками стали реальністю?
Родинні відносини – це непроста справа, і ситуації коли батьки забороняють бабусі та дідусеві спілкуватися з онуками також трапляються. Що ж робити у таких випадках аби зустрічі з нащадками стали реальністю?
У січні 2020 року до юристів Подільського бюро правової допомоги Подільський місцевий центр з надання БВПД звернулася пані Катерина зі своїм чоловіком Олександром, які у 2015 році втратили свою єдину дочку, а колишній зять не дозволяє їм бачитися з онуками.
Найбільше горе для батьків – ховати власних дітей. У серпні 2015 року ми поховали свою дочку. Пережити біль та втрату ми змогли лише завдяки нашим онукам Анастасії та Дар’ї, оскільки дівчата, яким на той час виповнилося лише 5 та 6 років потребували чимало уваги. Тож у щоденній рутині догляду за ними проходив час, який і допоміг загоїти душевні рани та приглушити біль втрати», – розповіла юристам пані Катерина.
Так продовжувалось рік, а потім, забравши онучок, колишній зять переїхав до іншого будинку і майже одразу після переїзду одружився з іншою жінкою. Бабуся з дідусем думали, що і надалі зможуть безперешкодно спілкуватися з онуками, відвідувати їх, забирати до себе, однак їх мачуха була проти. Протягом років питання намагалися вирішити мирно, просили дати можливість бачитися з онучками, але спільної мови так і не знайшли. Тож, для того щоб вибороти право спілкуватись з онуками пані Катерина та пан Олександр вирішили звернулися до суду.
Для надання допомоги в питанні усунення перешкод у здійсненні бабусею та дідусем своїх прав щодо виховання онуків було призначено адвокатку, яка співпрацює з системою БПД Олену Кулікову.
Суд ухвалив рішення, яким визначив порядок участі у вихованні дідуся та бабусі відносно своїх онук. Однак відповідач, батько дітей, подав апеляційну скаргу на винесене рішення, яку суд залишив без задоволення.
Тепер, коли рішення набрало законної сили, пані Катерина та її чоловік Олександр зможуть бачитися з онуками, забирати їх до себе та разом їздити на відпочинок.
Серед найважливіших прав дітей є їх право на сімейне виховання, яке включає в себе також право на спілкування з іншими членами сім’ї, зокрема, дідусем та бабусею. Перешкоджати у здійсненні цього права не можуть ні батьки, ні інші особи з якими проживають діти. Тому, якщо дідусь та бабуся бажають спілкуватися зі своїми внуками, а батьки чи інші особи, з якими проживає дитини категорично проти, дідусь та бабуся мають право звернутися з відповідним позовом до суду. А вже після розгляду справи, якщо рішення суду буде позитивним, будуть встановлені дні побачень дідуся та бабусі з внуками, також може бути визначено спільний відпочинок та святкування днів народжень чи інших свят», – коментує Олена Кулікова.
Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107259985