Стрюківська громада
Одеська область, Березівський район

ПРОГРАМА «ПРИСКОРЕННЯ ПРИВАТНИХ ІНВЕСТИЦІЙ У СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО»

Дата: 01.09.2022 16:09
Кількість переглядів: 198

Кількість звернень із земельних питань, які надходять до системи безоплатної правової допомоги, збільшується. Це очікуваний результат, адже у людей зростає правова обізнаність про їхні права та механізми їх захисту, зокрема у земельній сфері. 

Правова допомога із земельних питань

Система безоплатної правової допомоги з травня 2020 року долучена до реалізації проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Завданнями системи БПД для виконання цієї Програми є посилення захисту прав громадян у сфері земельних відносин шляхом надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги, а також посилення правової спроможності громадян та громад у сфері земельних відносин шляхом покращення правової обізнаності у результаті проведення правопросвітницьких заходів.

«З 2020 року система БПД реалізовує проєкт у всіх регіонах, але спочатку оцінювання результативних показників проводилося у 10 областях. Минулого року територія оцінювання стану впровадження проєкту розширена до 20 областей. У 2022 році ми оцінюватимемо результати в усіх регіонах України. Збільшаться також цільові показники виконання Програми. Зокрема, у 90% випадків консультації та роз’яснення з земельних питань мають надаватися у письмовій формі або 100% рішень про надання БВПД мають прийматися протягом 10 днів з дня надходження звернення», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

У 2021 році до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги надійшло понад 51,6 тис. звернень, які стосувались земельних питань.

З них понад 42,2 тис. – щодо надання консультацій та роз’яснень. Більшість консультацій – 39,1 тис. – надано письмово.

«Один з показників виконання Програми – кількість наданих консультацій у письмовій формі. Адже це зменшує вірогідність неточного тлумачення клієнтами інформації, наданої юристами. Завдання до кінця 2021 року – принаймні у 85% випадків надавати правові консультації письмово. Фактично цей показник перевиконано і минулого року забезпечено надання 93% письмових консультацій», – розповіла начальниця управління координації системи надання безоплатної правової допомоги Олена Ялова.

Загальна кількість звернень за безоплатної вторинною правовою допомогою у 2021 році склала понад 1,4 тис., що на 16% більше, ніж у 2020 році.

У порівнянні з позаминулим роком, у 2021 році дещо змінилися правові питання у земельній сфері, з якими люди зверталися до юристів системи БПД. Так, на третину зросла кількість звернень щодо оформлення документів на земельну ділянку. У громадян також з’явилося більше запитань щодо користування земельною ділянкою (оренда, сервітут, емфітевзис, суперфіцій) – кількість звернень збільшилася на 23%. Для українців більш актуальним стало також питання приватизації земельних ділянок – таких звернень надійшло на 15% більше, ніж у 2020 році. Серед поширених питань також – набуття та відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, зміни, дарування), встановлення меж земельної ділянки тощо.

Про доступність та якість  

Якщо людині потрібна правова консультація з будь-яких питань, у тому числі щодо земельних правовідносин, вона може звернутися до місцевих центрів та бюро правової допомоги або відвідати консультаційні пункти доступу до БПД, графік роботи яких можна дізнатися на сайті системи БПД, в найближчому місцевому центрі або бюро правової допомоги.

«Минулого року місцеві центри з надання БВПД провели понад 8,6 тис. виїзних консультувань переважно в сільській місцевості з метою надання громадянам правової допомоги у сфері земельних відносин. Правові консультації були надані понад 22,1 тис. осіб. У 2022 році заплановано провести не менш ніж 3 тис. виїзних консультувань громадян з земельних питань», – розповіла начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Наталія Марчук.

Окрім того, до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 надійшло понад 2,4 тис. звернень щодо земельних правовідносин. Найчастіше додзвонювачі зверталися за правовою допомогою з питань оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вирішення спорів між сусідами щодо меж, спадкування землі, порядку безоплатної приватизації ділянок, оформлення права власності на земельну ділянку (пай), сплати земельного податку та інших.

Моніторинг роботи контактного центру, який проводився шляхом вибіркового прослуховування  аудіозаписів правових консультацій з питань земельних відносин та вибіркове телефонне опитування клієнтів показали належний рівень якості надання правових консультацій.

Щодо якості правової допомоги, то загалом у 2021 році системою оцінювання якості перевірено понад 9 тис. письмових консультацій із земельних питань. Для порівняння – у 2020 році було перевірено 3,3 тис. таких консультацій. Минулого року найвищу оцінку отримали 27,6 % перевірених консультацій, а у 2020 році – 23,7 %.

За результатами оцінювання якості надання безоплатної вторинної правової допомоги з земельних питань найвищу оцінку отримали 20,3 % зі 129 перевірених матеріалів.

«У 2022 році буде розширений пул експертів, які перевірятимуть якість наданої безоплатної первинної правової допомоги з земельних питань. Ми плануємо перевірити не менше 10% письмових консультацій, що надаватимуть працівники системи БПД», – повідомив начальник управління забезпечення якості правової допомоги Сергій Дрелінський.

Комунікаційно-правопросвітницька діяльність

Завдяки масштабній інформаційно-правопросвітницькій кампанії, яку проводить система БПД, збільшилася кількість людей, які звертаються зі своїми правовими проблемами, що пов’язані з землею.

Так, минулого року було проведено понад 6,8 тис. правопросвітницьких заходів, на яких понад 209,7 тис. осіб покращили свою обізнаність у сфері земельних відносин. Кількість учасників цих заходів — один з показників оцінювання стану впровадження Проєкту. Працівникам системи БПД вдалося залучити до цих заходів учетверо більше людей, ніж передбачалося планом на 2021 рік, де було передбачене залучення щонайменше 50 тис. осіб.

Основні теми правопросвітницьких заходів у 2021 році – земельна реформа, безоплатне отримання земельної ділянки, приватизація ділянки під своїм будинком, укладання та розірвання договору оренди, оформлення спадщини чи договору відчуження ділянки, порядок підтвердження прав у разі втрати чи помилок у правовстановлюючих документах.

«У 2022 році система БПД планує охопити правопросвітницькими заходами у форматі онлайн та офлайн щонайменше 70 тис. осіб. При плануванні цих заходів ми враховуємо результати дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів окремих аспектів земельного законодавства, що було проведено у 2021 році. Так, найнижчі показники опитані продемонстрували щодо питань, що стосуються купівлі-продажу землі, оподаткування при спадкуванні та розірвання-продовження договору оренди. На цих темах, зокрема,  ми й зосередимося при проведенні правопросвітницьких заходів», – зазначила начальниця відділу правопросвітництва управління правопросвітництва та вивчення правових потреб громадян Дар’я Шинкаренко.

Для проведення інформаційно-просвітницьких кампаній на всій території України фахівці системи БПД розробляють інформаційні матеріали на актуальні «земельні» теми. Так, у 2021 році надруковано сім видів буклетів (загальним накладом понад 1 млн екземплярів), вийшла збірка успішних справ із земельних питань, інформаційні плакати, афіші, календарі про надання БПД у сфері земельних відносин. Крім того, вийшло понад 7,6 тис. публікацій у ЗМІ та мережі інтернет на тему земельних правовідносин.

 У межах проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» з 19 червня по 21 липня 2021 року методом телефонного інтерв’ю було проведено пілотне соціологічне опитування щодо готовності землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи. Усього було опитано 1 тис. осіб. За результатами цього дослідження затверджено методологію виявлення правових проблем та вимірювання впливу на громади; розширення правової спроможності стосовно земельних питань.

І з використанням цієї методології працівники системи БПД провели соціологічне дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів окремих аспектів земельного законодавства. Збір даних для дослідження проходив з 21 жовтня по 3 грудня 2021 року. Усього було опитано 10 тис. повнолітніх мешканців України методом вуличного опитування віч-на-віч по всій території Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). До опитування були залучені більш як 500 інтерв’юерів та 46 супервайзерів – працівників системи БПД.

У травні-серпні 2022 року заплановано провести наступну хвилю соціологічного дослідження рівня знань землевласників та землекористувачів земельного законодавства інтерв’юерами з числа працівників системи БПД.

Навчання фахівців у сфері земельних відносин

Одним із важливих завдань є навчання працівників системи БПД і фахівців, які здійснюють свою діяльність у сфері земельних відносин. Адже кожне звернення, що надходить до системи БПД, потребує навичок юриста ідентифікувати проблему клієнта та надати правову консультацію простою мовою та за потреби надати допомогу в доступі до вторинної правової допомоги.

Протягом 2021 року було відбулося 147 навчальних заходів з питань земельних правовідносин, з них близько 80 – проведено центрами з надання БВПД. У них взяли участь понад 3 тис. учасників, більшість з яких – працівники центрів з надання БВПД.

На Платформі дистанційного навчання системи БПД розміщено дистанційний курс «Основні питання у сфері земельних правовідносин» для працівників системи БПД. Станом на 31 грудня 2021 року на цей курс зареєструвались 1599 учасників, з них 1326 отримали сертифікат про успішне його проходження.

Розроблено також дистанційний курс «Основні питання у сфері земельних правовідносин (для волонтерів та радників системи БПД)». Минулого року пройшли цей курс та отримали сертифікат 69 користувачів.

Сформований пул внутрішніх тренерів з правових питань у сфері земельних правовідносин. До нього увійшли 50 працівників системи БПД, які брали участь у розробці навчальної програми як автори й експерти та проводили навчальні заходи.

«У планах на 2022 рік – розроблення поглибленої навчальної програми для фахівців центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Ми й надалі розвиватимемо пул внутрішніх тренерів з правових питань у сфері земельних відносин та посилюватимемо їхні компетенції. Будуть також проведені регіональні тренінги з правових питань у сфері земельних відносин», – зазначив начальник управління професійного розвитку, експертного діалогу та інновацій у сфері права та доступу до правосуддя Сергій Кучерук.

Крім того, планується також розробка поглибленого дистанційного курсу для працівників системи БПД з питань земельних правовідносин, а також проведення навчання для фахівців землевпорядних організацій, органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад та інших організацій.

Як отримати БПД з питань земельних правовідносин

Якщо вам потрібна правова консультація з будь-яких питань, у тому числі щодо земельних правовідносин, ви можете:

зателефонувати за безкоштовним номером системи надання БПД – 0 800 213 103;

звернутися до місцевих центрів та бюро правової допомоги

відвідати дистанційні або мобільні пункти доступу до БПД, графік роботи яких можна дізнатися в найближчому місцевому центрі/бюро правової допомоги;

переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid»;

скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога».

Листівка - ВИ Є ВЛАСНИКОМ ЗЕМЛІ І МАЄТЕ ПРАВОВЕ ПИТАННЯ У ЗЕМЕЛЬНІЙ СФЕРІ.jpgЛистівка - ВИ Є ВЛАСНИКОМ ЗЕМЛІ І МАЄТЕ ПРАВОВЕ ПИТАННЯ У ЗЕМЕЛЬНІЙ СФЕРІ.jpg


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень