Інформаційна довідка: «Про стан підвищення рівня заробітної плати та легалізації зайнятості населення у Стрюківській сільській раді»

Дата: 11.08.2021 16:38

Інформаційна довідка: «Про стан підвищення рівня заробітної плати та легалізації зайнятості населення  у Стрюківській сільській раді»

З метою захисту трудових прав найманих працівників, працюючих на підприємствах, установах, організаціях, та у фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність на території сільської ради, легалізації виплати заробітної плати, зайнятості населення та забезпечення надходжень податків до сільського бюджету, Стрюківська сільська рада інформує наступне:

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 р. №359-р «Про затвердження плану заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення», з урахуванням повноважень визначених статтею 27, статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядженням Стрюківського сільського голови  №72 від 21 квітня 2021 року  створено комісію з питань дотримання законодавства про працю щодо легалізації зайнятості населення та забезпечення виплати заробітної плати.

Комісія відповідно до покладених на неї завдань:

- проводить роботу зі збирання та моніторингу інформації про факти нелегальної виплати заробітної плати і зайнятості населення, у т.ч. шляхом проведення обстеження суб'єктів господарювання, розташованих на відповідній території;

-  здійснює   аналіз   стану   справ  та  причин   виникнення   проблем, пов'язаних з легальною виплатою заробітної плати і зайнятості населення;

- розробляє  та  подає   голові сільської ради  пропозиції  та рекомендації  щодо  вдосконалення та запровадження  нових механізмів запобігання нелегальній виплаті заробітної плати і зайнятості населення;

- забезпечує періодичне висвітлення у засобах масової інформації питань  щодо  стану   справ  з  легалізацією  виплати  заробітної  плати  і зайнятості населення.

Комісія має право:

-      отримувати    в   установленому   порядку від підприємств, установ, організацій та у фізичних осіб-підприємців інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;

-   запрошувати  на свої засідання  керівників підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців для розгляду питань щодо легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

-  здійснювати  обстеження стану виконання роботодавцями вимог законодавства безпосередньо у суб’єктів господарської діяльності, що проводяться за рішенням голови комісії.

Під час обстежень суб’єктів господарювання комісія здійснює:

-  визначення відповідності кількості найманих працівників обсягам господарської діяльності, наявність оформлення трудових договорів з найманими працівниками, фактичну кількість працюючих робітників, кількість неоформлених найманих працівників відповідно діючого законодавства;

-  на кожного суб’єкта підприємницької діяльності, який під час проведення обстеження використовував найману працю без оформлення трудових відносин, складається довідка довільної форми про проведення обстеження з питань легалізації робочих місць та заробітної плати, у якій указується факт неоформлених трудових відносин

-  з кожного працівника, якого було виявлено при проведенні обстеження як працюючого без оформлення трудових відносин, беруться письмові пояснення щодо тривалості робочого часу, режиму роботи, рівня оплати праці та інші. В разі відмови від надання пояснень, складаються відповідні документи про відмову та вказується кількість найманих працівників, які були виявлені членами робочої групи.

При встановленні фактів не оформлення трудових відносин між роботодавцем та працівником, роботодавцю надається термін для оформлення найманих працівників в добровільному порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання», який набрав чинності 27.04.2021, внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Підпунктом 5 пункту «а» частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, чи його територіального органу про порушення суб’єктом господарювання законодавства про працю та зайнятість населення.

Охорона праці

Крім того, відповідно підпункту 8 пункту «б» статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень у сфері соціального захисту населення належить  здійснення контролю за охороною праці, забезпеченням соціального захисту працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, у тому числі зайнятих на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, за якістю проведення атестації робочих місць щодо їх відповідності нормативно-правовим актам про охорону праці, за наданням працівникам відповідно до законодавства пільг та компенсацій за роботу в шкідливих умовах.