Стрюківська громада
Одеська область, Березівський район

Національний банк оновив деякі валютні обмеження

Дата: 27.07.2022 13:23
Кількість переглядів: 79

Фото без опису

Національний банк захищає міжнародні резерви України від валютних спекуляцій, зокрема від схем із «картковим туризмом», щоб і надалі забезпечувати стабільну роботу економіки під час війни. Тому з 21 липня 2022 року діють такі нові правила:

1.      Зняття готівки з гривневих платіжних карток. Громадяни, як і раніше, матимуть змогу знімати з гривневих платіжних карток за кордоном 50 тис. грн (в еквіваленті) на місяць. Водночас ліміт на зняття готівкової валюти з гривневих платіжних карток за кордоном змінено зі щомісячного на щотижневий: 12,5 тис. грн (в еквіваленті) на сім календарних днів.

2.      Розрахунки гривневою платіжною карткою. В Україні розрахунки карткою, як і раніше, залишаються не обмежені в сумі. На розрахунки за кордоном та в інтернеті із використанням гривневих платіжних карток встановлено ліміт у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті) з усіх рахунків клієнта в одному банку, відкритих у національній валюті.

Тобто українці, які тимчасово проживають за межами України, можуть упродовж місяця зняти в банкоматах іноземну валюту зі свого гривневого рахунку до 50 тис. грн (12,5 тис. грн (в еквіваленті) на 7 календарних днів)  та розрахуватися гривневою карткою за товари та послуги ще на 100 тис. грн (в еквіваленті).

Правила для розрахунків валютними картками за кордоном не змінилися. З валютного рахунку можна й надалі знімати до 100 тис. грн в еквіваленті на день та безлімітно розраховуватися валютною платіжною карткою.

3.      P2P перекази. Зменшено щомісячний ліміт переказів українських громадян за кордон із гривневих платіжних карток українських банків зі 100 тис. грн (в еквіваленті) до 30 тис. грн (в еквіваленті).

ЧОМУ НБУ ВВОДИТЬ НОВІ ЛІМІТИ?

За кордоном набирав обертів «картковий туризм». Українці заїжджали в сусідні країни, знімали валюту в банкоматах за «пільговим» курсом зі своїх гривневих платіжних карток та продавали потім її в Україні. Або купували товари і завозили їх для реалізації в середині країни. Оскільки розгортання цієї схеми прискорювало б вичерпання міжнародних резервів, Національний банк вирішив змінити ліміт на зняття готівки за кордоном з місячного на тижневий та встановити ліміт на розрахунки карткою за кордоном у розмірі 100 тис. грн в еквіваленті на місяць. Це значно зменшить можливість для існування такої схеми, що зупинить швидке вичерпання міжнародних резервів, а отже – й унеможливить настання валютної кризи та неконтрольованого зростання цін.

ЧОМУ РОЗРАХУНКИ ЗА КОРДОНОМ ЗДІЙСНЮЮТЬСЯ З ЗОЛОТОВАЛЮТНИХ РЕЗЕРВІВ, ЯКЩО ЛЮДИ РОЗРАХОВУЮТЬСЯ ВЛАСНИМИ ГРОШИМА?

Коли людина знімає готівку за кордоном або купує там товари з гривневої картки, український банк (який випустив цю картку) має компенсувати міжнародній платіжній системі, яка обслуговує таку операцію,  еквівалент відповідної суми у валюті. Цю валюту він за гривню купує у НБУ, тому що обсяги надходження валютної виручки в країну поки недостатні навіть для забезпечення імпорту.

Тому Національний банк постійно акцентує увагу на тому, що країні, яка п’ятий місяць дає відсіч повномасштабному вторгненню агресора, потрібно розставляти пріоритети у тому, на що витрачати дефіцитні валютні резерви.

Цим і пояснюється рішення НБУ ввести ліміт на закордонні розрахунки гривневими картками, а також змінити ліміт на зняття готівки з гривневих карток з місячного на тижневий. Це радикально обмежує несвідомих громадян, які, зокрема, прагнуть заробити спекулятивним способом.

ЯК ЦЕ ПОЗНАЧИТЬСЯ НА УКРАЇНЦЯХ ЗА КОРДОНОМ?

Загальна сума обмеження зняття готівки та розрахунку карткою (до 150 тис. грн в еквіваленті) в кілька раз перевищує середню зарплатню в східноєвропейських країнах, де знайшли тимчасовий прихисток більшість українських мігрантів. Відповідно така сума є достатньою для задоволення усіх першочергових потреб. 

Отже, введені обмеження не будуть критичними для тимчасових мігрантів, водночас є дуже важливими для збереження економічної стабільності в Україні.

Національний банк докладає максимум зусиль для стабілізації ситуації на фінансовому ринку і за першої можливості пом’якшить введені обмеження.

Ми сильні! Україна переможе!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень